رد کردن لینک ها

آشپزخانه کلاسیک؛ نگینی درخشان و منحصربفرد

قطعا آشپزخانه، از یک کاراکتر ویژه‌ای در فضای خانه برخوردار است. رضایت از منظره و امکانات آشپزخانه ارتباط مستقیمی با روحیات و واکنش‌هایِ رفتاری اهالی خانه دارد. حضور و فعالیت بانوی خانه، در فضای آشپزخانه و ارتباط تک‌تک افراد خانه با این فضا سبب می‌شود که آشپزخانه هم از نظر تاثیر روانی و هم از منظر ظاهری، شیوه طراحی و کیفیت‌های فضایی مطلوب خود را بطلبد.

فضای آشپزخانه به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک یکی از سبک های بسیار با شکوه و زیبایی است که بعد از دوره رنسانس در اروپا پدید آمد . در این سبک دکوراسیون و تقسیم بندی ها کاملا هندسی و طبق قوانین طلایی اجرا می‌شود. مشخصه های بارز ای سبک تعادل، تقارن، نظم، شکوه و عظمت، ظرافت، هماهنگی، پایداری و استقامت است. در این سبک، دکورها و تقسیم بندی های فضا کاملا هندسی و بر اساس محاسبات دقیق است. آن چیزی که باعث می شود آشپزخانه های سبک کلاسیک پرطرفدار باشد، قدرت انعطاف پذیری آن است. طراحی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک، بسیار خاص، منحصربفرد و زائیده‌ی ذهنِ هنرمندِ طراح است. فضای داخلی آشپزخانه کلاسیک باوقار و پر شکوه به نظر می‌رسد و مانند یک تابلوی مجلل، در میان خانه می‌درخشد.

کابینت کلاسیک

بارزترین شاخصه‌ی آشپزخانه کلاسیک، استفاده از کابینت‌ با طرح‌‌های هنرمندانه کلاسیک و متریال چوب مرغوب طبیعی است. کابینهای کلاسیک دارای تزئینات پرکار و کنده‌کاری‌های زیبا و منحصربفرد هستند. کابینت‌ها در این سبک به گونه‌ای طراحی  می‌شوند که تمام فضای آشپزخانه را در بر می‌گیرد. به این ترتیب موجب استفاده‌ی بهینه از فضای آشپزخانه می‌شوند. بنابراین با انتخاب این سبک برای آشپزخانه، یک فضای یکپارچه و چشم‌نواز حاصل می‌شود که مانند یک شخصیت مستقل و اصیل در خانه نمایش داده می‌شود.

ویژگیهای کابینت کلاسیک

  1. تقارن، تعادل و نظم : معمولا در این سبک طراحی به صورت متقارن، با چیدمان منظم و محاسبات دقیق صورت می‌گیرد.
  2. استفاده از تاج و پاخور: جزئیات پرکار و هنرمندانه در قسمت تاج و پاخور کابینت، مهمترین شاخصه‌ی کابینت کلاسیک است که زیبایی فضا را منحصربفرد می‌کند.
  3. ایجاد جزیره: با توجه به نوع خاص طراحی کلاسیک، آشپزخانه نیاز به فضای وسیع برای نمایش کامل جزئیات دارد و استفاده از جزیره یا میزهای چند کاره در وسط آشپزخانه علاوه بر زیبایی افزون، به سهولت کار در آن یاری می‌کند.
  4. حاصل هنر دست استادکاران: کابینهای کلاسیک زائیده ذهن خلاق و هنرمند استادکار هستند. بنابراین هر آشپزخانه‌ی کلاسیک یک اثر متمایز و یگانه است.
  5. کیفیت متفاوت اجرا: نحوه ساخت و پرداخت کابینت کلاسیک به اندازه‌ی خاص بودن هنر طراحی‌اش، باید ویژه، منحصربفرد و با ظرافت بسیار صورت بگیرد.

کابینت کلاسیک

اجزای اصلی کابینت

در ساخت کابینت کلاسیک تمام اجزای اصلی، مهم و ارزشمند هستند و استفاده از بهترین کیفیت متریال آنها سبب دوام و طول عمر کابینت می‌شود.

  1. بدنه : اسکلت کابینت بخش بسیار مهمی است که برای تحمل وزن وسایل درون کابینت، باید از استحکام و مقاوت بالایی برخوردار باشد. در سبک کلاسیک بدنه از متریال با کیفیت و مرغوب چوب طبیعی ساخته می‌شود تا علاوه بر زیبایی، سازه‌ی محکم و قابل اطمینانی داشته باشد.
  2. درب کابینت: مهمترین جزء یک کابینت درب‌های آن هستند که منظر و جلوه کابینت را نشان می‌دهند و المانهای سبک مورد نظر را نمایش می‌دهند. درب‌های چوبی با تزئینات و جزئیات منحصربفرد و چشم‌نواز، تفاوت در طرح و نقش را خلق می‌کنند.
  3. صفحه روکابینت: کیفیت جنس صفحه‌ پیشخوان یا کانتر در استحکام و زیبایی آن نقش موثری دارد و باعث بهبود کیفیت کلی کابینت‌ها می‌شود. در سبک کلاسیک استفاده از سنگ در کنار متریال چوب، ترکیب زیبایی است که جلوه منحصربفردی به فضا می‌دهد.
  4. اتصالات کابینت: اتصالات، بخشی دیگر از اجزای اصلی کابینت آشپزخانه محسوب می‌شوند که جنس و کیفیت مرغوب آن ، در عین سهولت استفاده از کابینت‌ها سبب می‌شود دوام و عمر کابینت بیشتر شود.
  5. دستگیره‌ی کابینت: برای کابینت کلاسیک، معمولا از دستگیره‌های پرکار و زینتی استفاده می‌شود تا با نقش و نگار نمای کابینت همخوانی داشته باشد.

متریال در آشپزخانه کلاسیک

مهم‌ترین و اصیل‌ترین متریال مصرفی برای آشپزخانه کلاسیک، استفاده از چوب مرغوب طبیعی است. کابینت های کلاسیک معمولا از جنس چوب های درخت گردو، راش و بلوط هستند. برش آسان، قابلیت حکاکی و ایجاد طرح‌های متنوع و پُرکار از خصوصیات مهم چوب طبیعی است که وقتی در اختیار استاد هنرمند قرار می‌گیرد، نقش‌ها و طرح‌های متمایز آفریده می‌شود. چوب طبیعی در میان ذهن و دست طراح هنرمند به کمال می‌رسد و اثری جاودان با هارمونی چشم‌نواز و منحصربفرد آفریده می‌شود.

بهره‌مندی از چوب در فضای آشپزخانه، در عین اینکه طراوت و شادابی طبیعت را وارد فضای خانه می‌کند، نقطه‌ی تمایز یک دکوراسیون حرفه‌ای و یک فضای متمایز است. همچنین استفاده از ورق‌های ظریف و درخشان طلا برای تزئینات، در کنار زیبایی چوب طبیعی، معجزه‌ای بی‌نقص خلق می‌کند که بر شکوهمند شدن و مجلل شدن فضای آشپزخانه می‌افزاید.

کابینت کلاسیک

رنگ و طرح در آشپزخانه کلاسیک

رنگ، عامل مهمی است که کیفیت فضا را دوچندان می‌کند. استفاده از رنگ‌هایی با وقار، غنی و فاخر که به فضای کلاسیک آشپزخانه شخصیت می بخشند بسیار حائز اهمیت است.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک از رنگ های طبیعی، ملایم و آرامش‌بخش برای کابینت‌ها، کفپوش و دیوار پوش آشپزخانه استفاده می‌شود. برای وسیع‌تر نشان دادن فضا از کابینت‌های چوبی به رنگ‌های روشن مانند سفید، کرم و پژ استفاده می‌شود. رنگ قهوه‌ای چوبی و سوخته که تداعی کننده طبیعت است، جلوه متفاوتی به فضا می‌دهد.

همچنین می‌توان از رنگ‌هایی نظیر زیتونی، بژ، کرم، سبز روشن و مهم‌تر از همه، رنگ پر زرق و برق طلایی، در کنار رنگهای اصلی کابینت بهره برد تا این تضاد ملایم رنگی، فضایی منحصربفرد بیافریند. به این ترتیب فضا سرزنده و غیریکنواخت خواهد بود. برای جلوه بیشتر کابینتها می‌توان صفحه‌ی سنگی روی کابینت را با رنگهای متفاوت و متضاد در نظر گرفت.

در پایان

با توجه به اصالت و شکوه سبک آشپزخانه کلاسیک، انتخاب آن جلوه‌ای شاهانه به خانه می‌بخشد و شخصیت فضا را متفاوت می‌کند. خلق یک شاهکار خود به خود ایجاد نمی‌شود بلکه مستلزم بهره‌مندی از ذهنی خلاق و حاصل تبحر دستان هنرمند استادکاران توانمند و خوش‌ذوق است. بنابراین برای داشتن فضای رویایی و متمایز کلاسیک، کیفیت حرف اول را می‌زند. کیفیت در طراحی، نوع متریال، خدمات و نحوه‌ی اجرا منجر به خلق شاهکاری منحصربفرد خواهد شد که در طول زمان، تازگی و زیبایی خود را از دست نمی‌دهد. به همین دلیل این سبک کلاسیک، مورد توجه افراد اصیل که خواهان زندگی متمایز و رویایی هستند، قرار می‌گیرد.

به گفتگو بپیوندید

از ما بپرسید