رد کردن لینک ها

تمایز و تفاوت با سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

معماری کلاسیک در یونان باستان شکل گرفت و توسط رومی‌ها بسط و گسترش پیدا کرد. سبک کلاسیک یک سبک سلطنتی است که به سبک لوئی شانزدهم نیز معروف است. سبک کلاسیک به اثری اطلاق می‌شود که با ویژگی‌های معینی چون اعتدال، احتیاط، هماهنگی و توازن میان اجزا، به کمالِ زیبایی رسیده باشد. همچنین تقارن، چیدمان مرتب، منطقی و استفاده از ستون از ویژگی‌های لاینفک آن می‌باشد. در این سبک، تناسبات بر اساس معادلات ریاضی در قالب شکل‌ها و نماهای منطقی و زیبا شکل می‌گیرند. در این سبک +تمام عناصر تعریف دقیق و معینی دارند و به طور کلی می‌توان گفت این سبک، سبكی پایدار، با ابهت و پرشکوه است.

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

طراحی داخلی به سبك کلاسیك با هدف ایجاد نظم، تقارن و تعادل پایه‌گذاری شد و دلیل مهم شکل‌گیری این سبک، نشان دادن شکوه و عظمت فضا و القای بزرگی آن بدون توجه به اندازه واقعی‌اش می‌باشد. در این سبک با قرار دادن یک نقطه یا محورکانونی در فضا، تعادل بصری در محیط ایجاد می‌کنند . عظمت و شكوه معماری در دکوراسیون کلاسیك همانند تمام هنرهای دیگر این سبک مهمترین ویژگی است و استفاده از متریال‌های طبیعی و عناصر تزئینی اصیل و با ابهت بسیار حائز اهمیت است.

متریال در سبک کلاسیک

بهترین و اصیل‌ترین متریال برای داشتن سبک کلاسیک و زیبا، چوب طبیعی است. با بکارگیری چوب در فضای داخلی، تازگی و طراوت طبیعت را به محیط وارد می‌کنیم. چوب یکی از مطبوع‌ترین مصالحی است که در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب طبیعی به دلیل بافت بی‌نظیر، رنگ‌های متفاوت و توانایی زیاد برای همسو شدن با دیگر لوازم مصرفی در محیط، منحصربفرد و یگانه است. حاصل هنر دست استاد بر چوب طبیعی و حفظ بافت و طرح آن، دکوراسیونی متمایز و شگفت‌انگیز به محفل گرم خانه هدیه می‌کند.

گچ بری، قلم زنی، میناکاری، آینه کاری، پتینه و ورق طلا متریال‌های مکملی هستند که جهت خلق یک اثر کلاسیک همراه با چوب طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشپزخانه‌ کلاسیک

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش‌های خانه است که بر اساس سبک و متریال مورد استفاده در آن، جلوه‌ای متمایز و آرامش‌دهنده به محیط می‌دهد. آشپزخانه به سبک کلاسیک بسیار انعطاف‌پذیر و متناسب با سلیقه‌های گوناگون است. کابینت مهمترین عنصر در آشپزخانه است که نمایانگر سبکِ مورد استفاده در آن می‌باشد. کابینت های کلاسیک علاوه بر کاربردی بودن و جذابیت، گرما و صمیمیت را به فضا می‌آورند و دکوراسیون آشپزخانه را باشکوه‌تر نشان می‌دهند. کابینت های کلاسیک از چوب های گرانبها به رنگ روشن یا قهوه‌ای ساخته می‌شوند که با تزئینات و کنده‌کاری‌های هنرمندانه، فضایی یگانه و متمایز ایجاد می‌کنند.

با توجه به وسعت فضا، ایجاد جزیره با طراحی منحصربفرد و چشم‌نواز در میان آشپزخانه‌ی کلاسیک فضایی برای نشستن، تهیه و پخت غذا و مکانی برای نگهداری ظروف و مواد غذایی ایجاد می‌کند. وجود جزیره، دکوراسیون آشپزخانه را خاص، لوکس و متفاوت نسبت به سبک‌های دیگر نشان می‌دهد.

سبک کلاسیک در آشپزخانه

کمد و دکورهای در سبک کلاسیک

یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون داخلی لوکس، طراحی کمد و دکور است که هماهنگ با اجزای دیگر فضا طراحی و عرضه می‌شوند. در سبک کلاسیک آثار چوبی فاخر با تزئینات شگفت‌انگیز به فضا شخصیت می‌دهد و محیط را از یکنواختی خارج می‌کند. کمدهای چوبی کلاسیک، مقاوم، زیبا و با دارا بودن رنگ‌های خاص، فضایی گرم و گیرا ایجاد می‌کند.

از مهمترین دکوراسیون‌های داخلی به سبک کلاسیک،کلوزت، کمدها، قفسه، کنسول، شلف، دیواره‌ها و دکورهای چوبی خاص با طراحی هنرمندانه و باشکوه است. آثار چوبی با توجه به تزئینات و کنده‌کاریهای منحصربفرد و متفاوت خود، قدمت و عظمت سبک کلاسیک را نمایان می‌سازند.

راه‌پله‌های چوبی کلاسیک

راه پله یکی از عناصری است که جذابیت محیط را دوچندان می‌کند. استفاده از متریال چوب با طراحی استادانه، ظریف‌کاری‌ها و برشهای هنرمندانه به سبک کلاسیک، راه‌پله را به مجسمه‌ای زیبا در محیط خانه تبدیل می‌کند.   

ورودی و درب‌های کلاسیک

ورودی ساختمان همانند یک اثر هنری در سبک کلاسیک عمل می‌کند. درب ورودی، عنصر بسیار مهمی در ساختمان است که باید در طول سالیان دراز نظر و سلیقه‌ی مخاطب را تامین کند. درب چوبی با سبک کلاسیک به جهت داشتن طراحی منحصربفرد، حکاکی‌های هنرمندانه، داشتن گره ها و بافت زیبا همواره چهره‌ی جذاب و چشم‌نوازی به ساختمان می‌دهد و به سبب ریشه‌های طبیعی خود هیچ گاه تکراری نخواهد شد.  

سبک کلاسیک در درب ورودی خانه

نور و رنگ در سبک کلاسیک

رنگ به تنهایی می‌تواند احساس‌های متفاوتی را برای انسان بوجود بیاورد؛ بنابراین با استفاده از رنگ های آگاهانه و شناخته شده در سبک خاص، یک محیط بی‌نظیر و منحصربفرد را خلق می‌کنیم. استفاده از رنگ های متناسب و موقر یکی از عوامل مهم ایجاد یک محیط شکوهمند و با ابهت است؛ رنگ های بکار برده در این سبک بسیار خاص و محدود هستند و به طور معمول از یک یا دو رنگ ثابت و غالب استفاده می‌شود. در دکوراسیون داخلی کلاسیک برای گیرایی و گرمابخشی فضا از رنگ‌های گرم و ملایم استفاده می‌شود.

با توجه به وسعت فضاهای کلاسیک و مصرف انرژی ، استفاده از نور طبیعی در اولویت معماری داخلی قرار می گیرد. بنابراین بهره‌گیری از نور طبیعی علاوه بر آرامش‌دهنده بودن محیط و ایجاد فضایی گرم و دل‌نشین، بر شکوه و عظمت آن می‌افزاید.

در این سبک نورپردازی مصنوعی علاوه بر کارایی و تامین نور، مسئولیت زیبایی فضا و افزودن بر ابهت محیط را برعهده دارند. بنابراین استفاده از ادوات نوری، لوسترهای خاص، دیوارکوب‌ها و آباژورها به سبک کلاسیک و از جنس برنج، برنز و مس می‌تواند فضا را با شکوه‌تر نمایش دهد. استفاده از رنگ‌های مجلل و ترکیب آن‌ها به همراه نور‌پردازی، در چهارچوب این سبک ازمعماری، بسیار حائز اهمیت است.

حرف آخر

بهره‌گیری از سبك کلاسیك در طراحی داخلی با ایجاد نظم، تقارن و تعادل، فضا را اصیل، منحصربفرد و با شکوه می‌کند. این سبک پایدار است و برای تمام عناصر و المان‌های بکار رفته در آن تعریف دقیق و معینی دارد. سبک کلاسیک برای فضاهای بزرگ و مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد و متناسب با افکار و خلق و خوی اشرافی است. هرگز از مد نمی‌افتد و همواره در بین افرادی که به سنت و ثبات پایبندند، مورد پسند و پذیرش است. ایجاد فضایی مطبوع و متفاوت که متناسب با جسم و روح انسان باشد با استفاده از چوب طبیعی امکان‌پذیر است و فضای خانه را دلپذیر و خاص و باشکوه می‌سازد.

از ما بپرسید