رد کردن لینک ها

آشپزخانه سبک مدرن؛ زیبایی، ظرافت، آرامش

آشپزخانه به عنوان قلب تپنده خانه و فضایی برای دور هم قرار گرفتن اعضای خانواده، از اهمیت فوق‌العاده‌ای در خانه برخوردار است. محیط آشپزخانه باید سرزندگی و خلاقیت را در فضای خانه ایجاد کند. با توجه به نیاز افراد و نوع فضای موجود نوع سبک طراحی مشخص می‌شود. غالبا سبک طراحی آشپزخانه با توجه به اتاق نشیمن و سایر فضاهای خانه در نظر گرفته می‌شود. با توجه به رویکرد انسانگرایانه سبک مدرن، سادگی و بهره‌مندی از فن‌آوری‌های نوین، این سبک انتخاب مناسبی برای طراحی یک آشپزخانه شیک و جذاب است.

پیوستگی دکوراسیون، استفاده بهینه از کلیه فضا و مینیمال بودن طراحی در سبک مدرن، برای آشپزخانه‌هایی که فضای محدودی دارند، بسیار مناسب و ایده‌آل است. با بکارگیری ایده‌های خلاقانه در سبک مدرن، می‌توان از یک آشپزخانه منحصربفرد و شیک بهره‌مند شد.

کابینت مدرن آشپزخانه

کابینت؛ مهمترین عنصر زیبایی در آشپزخانه مدرن

کابینت‌ها علاوه بر اینکه جز تجهیزات آشپزخانه و عامل تامین آسایش در آن فضا هستند، مهمترین بخش برای جلوه زیبایی و نشان دادن سبک آشپزخانه می‌باشند. کابینت المان مهمی است تا با آسودگی خیال و عدم نگرانی بابت محدودیت فضا، بهینه‌ترین استفاده را از فضا داشته باشید. در سبک مدرن استفاده از کابینت‌های چند منظوره، ریلیو کشویی با طراحی‌های منحصربفرد و کاربردی، یک دکوراسیون دقیق و جذاب به فضای خانه هدیه می‌کند.

 ویژگی‌های کابینت سبک مدرن

 1. طراحی مینیمال و خالص : در سبک مدرن کابینتها فرمی ساده و مینیمال دارند تا یک فضای پیوسته و یکپارچه ایجاد کنند.
 2. سطوح صاف و صیقلی: سطوح کابینتها را صاف و بدون تزئینات در نظر می‌گیرند؛ به این ترتیب فضا بزرگتر دیده می‌شود.
 3. استفاده از دستگیره ساده یا عدم استفاده از دستگیره : سبک مدرن سبکی فاقد تزئینات اضافه است؛ بنابراین برای کابینت‌ها از دستگیره‌های بسیار ساده استفاده می‌شود یا با بکارگیری از مگنت‌ها به صورت لمسی باز و بسته می‌شوند.
 4. طراحی با فرمهای متعادل غیرمتقارن: تعادل المان بصری جدایی‌ناپذیر از سبک مدرن است که به صورت غیرمتقارن طراحی و اجرا می‌شود.
 5. تکنولوژی و فن‌آوری‌های نوین: استفاده از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها برای سهولت استفاده از کابینتهای مدرن، از ویژگیهای مهم این سبک است.
 6. پیشخوان یا کانتر؛ بخشی جدانشدنی از کابینت‌های مدرن آشپزخانه: ایجاد پیشخوانی چند منظوره در طرح‌های زیبایی مثل مدل‌های معلق، تاشو، منحنی و… سبب ایجاد فضایی شیک و کاربردی خواهد شد.
 7. نصب وسایل اصلی به صورت توکار: نصب سینک ظرفشویی و گاز به صورت توکار یکی از تمهیداتی است که برای حفظ سطح صاف و یک دست در نظر گرفته می‌شود.

متریال :

بهترین و ماندگار متریال مصرفی برای آشپزخانه مدرن، استفاده از چوب مرغوب طبیعی است. کابینت های مدرن از جنس چوب‌ درخت راش و بلوط هستند و استفاده از چوب خاص و لوکس ماکوره فریزه نیز به صورت محدود و در آشپزخانه‌هایی که در نوع خود بی‌نظیر و یگانه هستند، صورت می‌گیرد. برش آسان و طرح پذیری زیبا در کنار بافت، موج و گره‌های ذاتی ، چوب طبیعی را نسبت به سایر مصنوعاتی که در سبک مدرن رواج دارند، متمایز می‌کند. اغلب فضاهای مدرن، به دلیل استفاده از مصالح مصنوعی، فضایی سرد و بی‌روح دارند؛ اما بهره‌گیری از چوب طبیعی،  در عین ماندگاری و جاودانگی فضا،گرمای خاصی به محیط می‌بخشد و زیبایی و اصالت طبیعت را به ارمغان می‌آورد.   

همچنین استفاده از ورق‌های برنز و تلفیق آن با چوب، درخشندگی و شکوه خاصی به فضای آشپزخانه می‌بخشد.

کابینت مدرن آشپزخانه

رنگ و طرح

در آشپزخانه‌ها به سبک مدرن، از رنگ‌های آرامش بخش، روشن و طبیعی استفاده می‌شود تا متناسب با فضای مینیمالیستیِ آن باشد. همخوانی طرح و رنگ با توجه به سلیقه کاربر در نظر گرفته می‌شود. در بعضی از طرح‌ها، تلفیق رنگ‌های متضاد با هم یک اثر زیبای جذاب می‌آفریند و در مدل‌های استفاده از رنگ‌های مشابه و یا یکدست، فضایی منحصربفرد خلق می‌کند.  

ظرافت در طراحی کابینت‌ها و حفظ یکپارچگی و یکدستی فضا بسیار حائز اهمیت است. طراحی فضای داخلی کابینتها در خصوص تقسیم بندی مناسب، نحوه‌ی دسترسی به فضای داخلی و چند منظوره بودن ابزارها در استفاده بهینه از کل فضا را ایجاد می‌کند. این نوع طراحی مخصوصاً در آشپزخانه‌هایی با فضای محدود بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. چون مهمترین موضوعی که در وسایل و طراحی‌های ظریف رعایت می‌شود، مسئله کمبود فضاست.

با ایجاد سادگی در این سبک بهتر است، فضا برای رفت و آمد کاملا باز باشد و تمام مدت می‌توان در حین کار در آشپزخانه با اعضای خانه در ارتباط بود. به دلیل باز بودن این   فضا، می توان رنگ اتاق نشیمن و آشپزخانه را به صورت متعادل با استفاده از یک هارمونی متناسب بین آنها ایجاد کرد.

از جمله ویژگی‌های دیگر آشپزخانه مدرن، استفاده از تکنولوژی در طراحی کابینت‌هاست. برای ایجاد یک آشپزخانه شیک و زیبای مدرن، پرداختن به جزئیات اهمیت ویژه‌ای دارد. نوع لولا، روانیِ باز و بسته شدن درب کابینتها، استفاده از سیستم آرام بسته شدن، بازشوهای مگنتی و استفاده از حس‌گرها از جمله جزئیاتی هستند که به عملکرد بهتر کابینت‌ها کمک شایانی می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع و حفظ یکپارچگی فضا،  آشپزخانه مدرن بزرگتر دیده خواهد شد.

مزیت‌های آشپزخانه مدرن

 • طراحی دکوراسیون در آشپزخانه مدرن به گونه‌ای است که از حداکثر فضا بیشترین و بهترین بازدهی دریافت می‌شود.
 • طراحی به سبک مدرن در هر آشپزخانه‌ای فارغ از اندازه‌ی ‌متراژ امکان‌پذیر است .
 • با توجه به یکپارچگی و پیوستگی محیط، فضای آشپزخانه‌ی بزرگ‌تر از متراژ واقعی آن به نظر می‌آید.
 • با استفاده از متریال چوب طبیعی، فضای آشپزخانه آرامش‌بخش است و طراوت و تازگی محیط طبیعی را منتقل می‌کند.
 • تمام قسمت‌های آشپزخانه کاربردی و قابل استفاده هستند و هیچ گونه فضای پرت و بلا استفاده‌ای وجود ندارد.

سخن پایانی

امروزه با توجه به افزایش خواستاران و طرفداران سبک مدرن، طراحی آشپزخانه به این سبک بسیار متنوع و متفاوت است؛ اما ماندگاری و اصالت در میزان اندکی از فضاهای مدرن وجود دارد. بهره‌گیری از چوب طبیعی و مرغوب در کنار زیبایی و خلوص فضای مدرن می‌تواند فضایی منحصربفرد و جاودان خلق کند. علی‌رقم اهمیت متراژ آشپزخانه و اندازه‌ی ابزارهای متفاوت آن، میزان رضایت و لذت از محیط و زیبایی فضا در آرامش‌بخش بودن و رفع نیاز روحی ساکنین ، از مهم‌ترین مسائل است. بنابراین بهره‌گیری از طراحی منحصربفرد، متریال مرغوب و ظرافت اجرا در ایجاد یک محیط دلنشین و متمایز  مدرن از والاترین و بااهمیت‌ترین الویت‌هاست.

به گفتگو بپیوندید

از ما بپرسید