رد کردن لینک ها

خلوص و زیبایی با سبک مدرن

سبک مدرن با آراستگی و مینیمالیست بودن و تعامل با طبیعت، هویت تازه‎ای به فضای معماری و ساختمان بخشید و انقلابی در صنعت و هنر ساختمان ایجاد کرد. معنی لغوی واژه مدرن؛ جدید، نوین و یا نوگرا می‌باشد؛ اما سبک مدرن لزوما به معنای نوین بودن یا پیروی از مد روز نیست بلکه سادگی و بی‌پیرایگی با مفهوم این سبک عجین است. در سبک مدرن فرم‌ها ساده و بدون پیچیدگی و جزئیات هستند‌ و مانند یک جریان یکپارچه فضای داخلی و خارجی را با هم ادغام می‌کنند.

تعریف و تاریخچه سبک مدرن

در پی رویکردِ تابعیت فرم از عملکرد و اجتناب از تزئینات، سبک مدرن در‌ میانه‌ی قرن بیستم از اواسط دهه ی ۱۹۴۰ میلادی رواج پیدا کرد و  تا سال ۱۹۷۰ ادامه داشت. بعد از جنگ جهانی اول و نیاز به ساخت تعداد زیاد ساختمان در زمانی کوتاه، انقلابی در صنعت ساختمان در آمریکا به وجود آمد. مهمترین ویژگی سبک مدرن، انسان‌گرایی است. طرفداران این سبک معتقد هستند که ساختمان باید در خدمت انسان باشد. تناسبات آن بر اساس تناسبات طلایی و مطابق با بدن انسان در نظر گرفته می‌شود تا استفاده از ساختمان و دسترسی به تمام ابعاد آن به سهولت صورت بگیرد. دوری از تزئینات و عدم القای عظمت ساختمان از ویژگی‌های اختصاصی این سبک است.

کابینت مدرن مهرازویژگی‌ها و مشخصات سبک مدرن

  1. طراحی بر اساس خطوط ساده، فرم‌های خالص

ویژگی اصلی سبک مدرن سادگی و استفاده از خطوط ساده به صورت مستقیم یا مورب در طراحی است. در این سبک با حذف عناصر غیرضروری و دوری از  تزئینات، فرم‌های خالص و زیبا ایجاد می‌شود و فضای داخلی ساختمان بی‌پیرایه و آرام‌بخش است.

  1. استفاده مفید از عناصر محیط

با توجه به ارجحیت عملکرد نسبت به فرم در سبک مدرن، تمام عناصر محیطی در سبک مدرن فاقد تزئینات اضافی، حجم متناسب با محیط و کارایی مثبت هستند و به آسانی قابل استفاده و در دسترس باشند تا نهایت بهره‌روی از فضا و عناصر آن صورت بگیرد.

  1. استفاده از فناوری

استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز، هم در حوزه‌ی طراحی و هم عملکرد، بسیار حائز اهمیت هستند و بخصوص در فضاهای کوچک بسیار پرکاربرد هستند.

  1. استفاده از سقف های کوتاه

برخلاف سبک‌های مختلف که اغلب بلند و مرتفع هستند، خانه‌هایی با سقف مدرن دارای ارتفاع معمولی و متناسب با انسان هستند. مبلمان نیز با ارتفاع کوتاه در نظر گرفته می‌شود تا متناسب با ارتفاع نرمال سقف باشد.

  1. فضای منظم و مینیمال

در یک فضای مدرن با حفظ شعار “کمتر، بیشتر است.  Less is more”  تمام اجزا باید با تناسبات هندسی و به صورت مینیمال در نظر گرفته شود تا از هر گونه شلوغی در فضا جلوگیری شود.

  1. بزرگ تر جلوه دادن فضا

در این سبک با توجه به خلوص طراحی و دوری از تزئینات، فضا بزرگ‌تر به نظر می‌آید. این خصوصیت برای استفاده بهینه از فضاهای کوچک بسیار حائز اهمیت است. همچنین بهره بردن از پنجره‌های بزرگ و استفاده از نور طبیعی، وسعت فضا را دوچندان می‌کند.

  1. ترکیب بندی و تعادل نامتقارن در طراحی

در سبک مدرن برای طراحی فضا و مبلمان از تناسبات متعادل و ترکیب‌بندی‌های نامتقارن هندسی و ساده استفاده می‌شود. 

سبک مدرن در فضای آشپزخانهمتریال مصرفی در سبک مدرن

انتخاب متریال یکی از مهمترین گزینه‌های مورد نظر برای پاسخگویی به نیاز کاربران از نظر عملکرد و زیبایی فضا می‌باشد.

استفاده از چوب در طراحی داخلی فارغ از نوع سبک و مصالح مد روز، همیشه پرطرفدار بوده است. استفاده از چوب به دلیل هارمونی با طبیعت، گرمای خاصی به محیط می‌بخشد. شکل گیری مناسب و برش آسان نیز از مزیت‌های مهم آن به شمار می‌رود.

همچنین به دلیل استفاده از فرم‌های خالص و بدون تزئینات، بهره‌گیری از چوب با توجه به نوع بافت، شکل گره‌ها و موجها و سهولت برش، انتخاب مناسبی برای بکارگیری از آن در سبک مدرن می‌باشد.

استفاده از چوب طبیعی بجای محصولات مصنوعی و فن‌آوری شده، اصالت و تمایز ساختمان را حفظ می‌کند و به فضا شخصیت می‌دهد.

شرکت مهراز در زمینه طراحی سبک مدرن، با بهره‌گیری از مرغوب‌ترین و لوکس‌ترین نوع چوب طبیعی، فضایی منحصربفرد و با اصالت خلق می کند. استفاده‌ی انحصاری از چوب فوق‌العاده خاصِ “ماکوره فریزه”ی ایتالیایی که از لحاظ نحوه‌ی فرآوری، جنس، تنوع، نوع بافت و گره‌ها، بی‌نظیر و یگانه است و در دنیا به صورت خاص و محدود در فسمتهایی از خودروهای دست‌ساز لوکس، کشتی‌های مجلل تفریحی و قسمت ویژه‌ی خطوط هوایی صاحب‌نام به کار گرفته می‌شود، گواهِ تمایز و منحصربفرد بودن شرکت مهراز هم در بخش طراحی و هم در اجرای فضای مدرن می‌باشد.

همچنین این شرکت با استفاده از چوب  لوکسِ “راش” گرجستانی که دارای رگه، موج، درخشش طبیعی و رنگ خاصی است، فضایی گرم، زیبا و چشم نواز می‌آفریند.

گاهی با استفاده از فلزات براقی مانند برنز در طراحی و اجرا و در هم آمیختگی آن با چوب طبیعی، درخشش و شاین متفاوتی در فضا ایجاد می‌کنند.

آشپزخانه در سبک مدرن

آشپزخانه به سبک مدرن با طراحی شیک، خاص و به دور از تزئینات با کاربری مفید، می‌تواند طیف وسیعی از سلایق مختلف را در بر بگیرد. پیوستگی دکوراسیون، عدم تقارن، طراحی مینیمال و استفاده از فن‌آوری‌های مدرن و بروز مهمترین مشخصات یک آشپزخانه مدرن را تشکیل می‌دهد. بهره‌گیری از درخشش و سطوح صیقلی نیز از ویژگیهای دیگر این نوع از آشپزخانه‌ها هستند.

استفاده از خلاقیت در عین سادگی و بهره‌مندی از متریال مرغوب و منحصربفرد چوبی، نقش مهمی در آفرینش یک فضای چشم‌نواز و مدرنیزه دارد.

اتاق خواب

 با توجه به نقش اتاق خواب در تامین آرامش جسمی و روحی افراد، نوع طراحی و نحوه‌ی دیزاین آن فضا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک اتاق خواب مدرن از ترکیب رنگ‌ها، مبلمان خاص و وسایل هنری ظریف شکل می‌گیرد که در عین زیبایی، شیک و مدرن بودن، مکانی آرام برای افراد را فراهم می‌کند.

استفاده از متریال چوب با رنگ روشن و مات برای طراحی مبلمان، سرویس خواب و دکور اتاق، فضا را گرم و آرامش‌بخش می‌کند. همچنین استفاده از چوب طبیعی در سقف و کف در هماهنگی با دیگر اجزای اتاق می‌تواند منحصربفرد و هماهنگ با سلیقه‌ی خاص کاربر باشد. تلفیق درخشندگی برنز با رنگ طبیعی چوب، نمایش زیبایی از هماهنگی و هارمونی را به فضای اتاق می‌بخشد.

کمد و کلوزت

در خانه‌های امروزی، با توجه به تغییر نیازهای انسان و نگرش متفاوت به زندگی، طراحی کمد و کلوزت روم (اتاق لباس) به عنوان یکی از اصلی‌ترین فضاها در طراحی خانه‌ها به خصوص در سبک مدرن مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به وسعت وجود  کمدها در فضاهای مختلف خانه اعم از بخش تشریفاتی در قسمت ورودی و در بخش خصوصی در اتاق‌ها، استفاده از متریال چوب نقش بسیار مهمی در زیبایی و گرمابخشی به فضا دارد.

 ابعاد کمدها با توجه به متراژ خانه در نظر گرفته می‌شوند. در مساحت های کوچک این کمدها می تواند در کنار اتاق خواب قرار بگیرد. اما در ابعاد بزرگ تر، کلوزت می تواند به صورت اتاقی مستقل از محیط خواب، طراحی می‌شوند.

کمدهای کوچک یا با موقعیت نامناسب درطراحی اتاق های خواب، می‌تواند از ضعف های طراحی فضاهای کوچک باشد اما با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته و طراحی‌های خلاقانه می‌توان با تمهیداتی این مشکل را مرتفع کرد.

استفاده از درب‌هایی با بازشوی منحنی، استفاده بهینه از تمام فضای کمد با تقسیم‌بندی‌های هنرمندانه و بهره‌گیری از آینه برای وسعت فضا، از نمونه‌های خلاقانه‌ای است که شرکت مهراز در طراحی‌های اختصاصی و منحصربفرد خود به نمایش ‌می‌گذارد.

کمد و کلوزت سبک مدرن

به گفتگو بپیوندید

از ما بپرسید